Coal Harbour – Crossing the Canal CD-RECENSIE In ‘Crossing the Canal’ ontmoeten beide muzikale tradities elkaar op harmonische wijze. De EP vormt met zijn vier stukken een uitsnede van de première, zoals die plaats vond in de historische Werf ’t Kromhout in Amsterdam afgelopen zomer. Voor deze opname is het ensemble in oktober 2016 weer bij elkaar gekomen in het Rotterdamse Grounds, ook wel WMDC genoemd. Het programma is geïnspireerd op de scheepvaart en de zee. Het repertoire bestaat uit twee bewerkingen van klassieke stukken van Claude Debussy: ‘Prélude VII’ en ‘La Mer’. Daarnaast zorgt pianist Ronald Koemans voor twee composities: ‘Dok 4’ en ‘Navis’.
Coal Harbour – Crossing the Canal
bezetting: Tom Ridderbeekx trompet, Yoran Aarssen, altsaxofoon en klarinet, Sam Thomas trombone, Ephraim Feves viool, Esther Wüstenhoff viool, Yanna Pelser altviool, Thomas van Geelen cello, Robert Koemans piano, Tomek van Leeuwen contrabas, Willem Romers drums
opgenomen: 20, 21 oktober 2015, Grounds (WMDC) Rotterdam
uitgebracht: maart 2016
label: Coal Harbour (eigen beheer)
aantal stukken: 4
tijdsduur: 25’
website: www.coalharbour.nl
door: Cyriel Pluimakers
‘Crossing the Canal’ is een project, waarin het jazzsextet Coal Harbour een samenwerking aangaat met een klassiek strijkkwartet. Voor het Amsterdamse Grachtenfestival in augustus 2015 kregen de musici de opdracht een programma te maken op de scheidslijn tussen jazz en klassieke muziek. Een hybride genre dat in het verleden niet altijd tot successen leidde. Gunstige uitzondering vormen de Third Stream-experimenten van onder meer John Lewis, Gunther Schuller en Jimmy Giuffre. Een van de hoogtepunten in het genre is nog altijd de productie ‘Focus’ van Stan Getz, met avontuurlijke strijkersarrangementen van Eddie Sauter.
Het eerste nummer ‘Dok 4’ opent met een romantische melodie voor strijkkwartet, waarbij de ritmesectie na een paar maten naadloos aansluit. De blazers spelen ingetogen en sfeervolle solo’s, die mooi passen bij het dromerige thema. Bij het stevige arrangement van ‘Prélude VII’ worden we meteen wakker geschud om vervolgens strijkers en blazers in heftige afwisseling te horen. ‘Navis’ sluit qua stemming weer aan bij het beginnummer ‘Dok 4’, die andere compositie van pianist Ronald Koemans. Trompettist Tom Ridderbeekx gaat hier in zijn lyrische solo net een tandje verder. De pianist pakt het spoor vervolgens op met een improvisatie die eindigt in fraaie blokakkoorden. Het ensemblewerk is naadloos: blazers en strijkers spelen perfect synchroon en in een mooie balans.
Smaakvol is het om deze thematische productie te eindigen met een bewerking van misschien wel het grootste muzikale meesterwerk over de zee: ‘La Mer’ van Claude Debussy. Het ensemble klinkt als een klein, door de jazz beïnvloed, symfonieorkest met een prachtige homogene klank die nergens saai of te mooi wordt. Hier en daar worden de grenzen van de tonaliteit opgezocht.
‘Crossing the Canal’ is een veelbelovend debuut en smeekt om een vervolg. De in eigen beheer uitgegeven EP met een lengte van 25 minuten werkt als een ‘promo’ die naar meer smaakt. Is het een idee om de complete suite op cd uit te brengen bij een label met goede distributiemogelijkheden?
Coal Harbour
Grachtenfestival 2015, studio NPO Radio 4.
© Jazzenzo 2010