Jamie Peet – REFLEX: Daily New Beginning LP-RECENSIE Werelds
Jamie Peet – REFLEX: Daily New Beginning
bezetting: Ben van Gelder altsaxofoon en dwarsfluit, Joel Ross vibrafoon, Pat Cleaver contrabas, Jamie Peet drums
opgenomen: 26 september 2025, Bimhuis Amsterdam
uitgebracht: juni 2026
label: BIMHUIS Records
aantal stukken: 3 / 4
tijdsduur: 20’59 / 21’28
website: jamiepeet.bandcamp.com - bimhuis.nl
door: Cyriel Pluimakers
REFLEX is een serie van BIMHUIS Productions waarin muzikanten uitgenigd worden om te reflecteren op de tijdgeest in de vorm van componeren en optreden. Hiervoor mogen ze naar eigen inzicht een ensemble en programma samenstellen. Zo waren er al projecten rond onder meer Alistair Payne, Farida Amadou, Sanem Kalfa, Sun-Mi Hong, Kit Downes en Yoran Vroom. In september 2025 was het de beurt aan drummer Jamie Peet, die de afgelopen jaren opviel door zijn uitermate beheerste en swingende slagwerkstrijk. Samen met contrabassist Pat Cleaver vormt hij een onweerstaanbaar ritmetandem. Op het afgelopen North Sea Jazz Festival beleefde het REFLEX concert een geslaagde herhaling.
In het BIMUIS trad de leider op met een ronduit werelds kwartet, de vervulling van een muzikale droom. In de frontline vinden we supertalent Ben van Gelder op altsaxofoon en fluit en achter de vibrafoon de weergaloze uit de VS afkomstige Joel Ross. Uiteraard zorgen Cleaver en Peet voor de ritmische basis. Van het BIMHUIS-concert vinden uiteindelijk een zevental stukken hun plek op de fraai uitgegeven en uitstekend geperste vinylschijf. De uitgave maakt een bijzonder verzorgde en professionele indruk. Wel was het fijn geweest als ook de tijden van de tracks op de hoes hadden gestaan en er een inlegvel met biografische gegevens aan was toegevoegd. Wellicht een tip voor de toekomst.
Dialoog
Liefhebbers van digitale verspreiding kunnen de muziek vinden op Bandcamp en andere platforms. Het valt meteen op hoe fraai de muziek is vastgelegd door BIMHUIS-technicus Marc Schots en hoe zorgvuldig er is gemastered. Er is gelukkig geen gebruik gemaakt van digitale echo: het uiteindelijke product klinkt volstrekt realistisch. Heerlijk is het om te luisteren naar de dialoog die Van Gelder en Ross met elkaar aangaan in het openingsnummer ‘Assimileren’. De klank van de altsaxofoon vervloeit in die van de vibrafoon. In het daaropvolgende ‘French Breeze’ krijgt drummer Peet een uitgebreid feature. Ook nu voeren altsaxofonist en vibrafoon met elkaar een bloemrijk muzikaal gesprek. Minder uit de verf komt Van Gelder in de compositie ‘Trumbroder’, waar we hem op dwarsfluit horen.
Kousenvoeten
Een voltreffer is het ritmische ‘Pride’s Strife’, waarmee de B-kant start. De fluwelen toon van Van Gelders altsaxofoon lijkt nu bijna vloeibaar te worden en zijn melodische wendbaarheid doet meer dan eens denken aan die van de grote Paul Desmond, de legendarische stem van het originele Dave Brubeck Quartet. Dromerig klinkt het titelnummer ‘Daily New Beginning’, met buitengewoon ingetogen spel van vibrafonist Ross.
Op zijn REFLEX-plaat geeft Peet vorm aan het concept ‘shoshin’, dat voor ‘beginnersgeest’ staat. Een gedachte uit het Zenboeddhisme met als uitgangspunt dat je elke dag een nederige en open houding aanneemt, ongeacht je ervaring of niveau. Dit is merkbaar aan het beheerste ensemblespel van het kwartet, waarin groot respect heerst voor elkaars capaciteiten. Nergens wordt er een wedstrijd in virtuositeit uitgevochten, wel wordt er intens naar elkaar geluisterd. Een ultieme belichaming hiervan is het afsluitende ‘Shoshin Mindset’, waarin je de musici bijna op kousenvoeten hoort improviseren. Een geweldige productie en wellicht de start van een internationale doorbraak voor drummer Peet: een aanstekelijke slagwerker die ook nog eens echt swingt!
Het REFLEX: Daily New Beginning concert van 26 september 2025 in Bimhuis.
Bimhuis TV.
© Jazzenzo 2010