Barend Middelhoff Kwartet in volle glorie terug van weggeweest
CONCERTRECENSIE. Barend Middelhoff Kwartet, U-Jazz in Muziekhuis Utrecht, 17 oktober 2025
beeld: Ton van Leeuwen
door: Cyriel Pluimakers
Tenorsaxofonist Barend Middelhoff maakte in de jaren negentig furore met The Houdini’s en zijn eigen kwartet met gitarist Anton Goudsmit, contrabassist Joris Teepe en drummer Joost Kesselaar. In 1998 vertrok hij naar Parijs om enige jaren daarna te verhuizen naar Bologna waar hij al twee decennia woonachtig is en als docent verbonden is aan het Conservatorio di Musica Giovan Battista Martini. Uiteraard treedt hij er veel op met Italiaanse musici.
![]()
Het originele Kwartet van saxofonist Barend Middelhoff met Anton Goudsmit, Joris Teepe en Joost Kesselaar in Utrecht.
Verrassing
Als een welkome verrassing staat hij tijdens een korte tournee op het podium van het Utrechtse Muziekhuis met zijn originele kwartet. De tijd heeft zijn werk gedaan en zo jong als eind vorige eeuw ogen de muzikanten niet meer, maar sindsdien hebben ze vele kilometers gemaakt en is hun rijpheid toegenomen. Middelhoff heeft zich jarenlang verdiept in de muziek van Warne Marsh, de grootste tenorsaxofonist uit de Tristano- school. Zijn toon is milder en breder geworden. Gitarist Goudsmit heeft er een kunst van gemaakt om gelijktijdig gitaar te spelen en mee te neuriën. Contrabassist Teepe speelt al jarenlang meer in New York dan in ons kikkerlandje en drummer Joost Kesselaar leerde de klappen van de zweep bij iconen als Jeff Hamilton, Idris Muhammed en Joe Chambers. Zijn beat is ongeëvenaard en zijn timing is vlekkeloos.
![]()
Meest opvallend is de compositie ‘The Cause of the Sequens’ met zijn Tristano-achtige lijnen, waarin Middelhoff kan excelleren.
Met verve
De musici zijn overduidelijk blij elkaar weer te zien en vanaf de opener ‘Unison Party’ wordt er een stevige groove neergezet. Het explosieve spel van Kesselaar en de steady contrabas van Teepe drijven de solisten naar grote hoogten. Waar Middelhoff ooit soms klonk als een jonge hond die nog zoekende was, heeft zijn spel nu een bijna majestueuze statuur. Tomeloos, als vanouds, is het spel van gitarist Goudsmit die nog steeds soleert alsof de remmen ontbreken. Heerlijk is de latin melodie van Teepe zijn compositie ‘Garothe del Sol’ en Dizzy Gillespie’s meesterlijke ‘Con Alma’, dat met verve wordt neergezet.
Spectaculair
In de tweede set domineert Goudsmit bijna het podium met zijn ronduit spectaculaire improvisaties. Dat het kwartet ook ingetogen kan spelen bewijzen ze in hun versie van ‘Autumn in New York’ en de ballad ‘Namely You’. Meest opvallend is de compositie ‘The Cause of the Sequence’ met zijn Tristano-achtige lijnen, waarin de leider kan excelleren. Met het opwindende ‘The Barron’s’, afkomstig van Goudsmit, wordt het optreden afgesloten. Laten we hopen dat Middelhoff weer snel in de gelegenheid is om in Nederland te gaan toeren, want zijn muziek smaakt beslist naar meer.

